• چهارشنبه،31 شهریور 1400
 • ورود
 
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 95
   کد: 166006
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
   مدیرکل دفترنوسازی و تحول سازمانی شهرداری مشهد:

   هوشمندسازی همه‌جانبه، نیازمند زیرساخت‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی است

   مدیرکل دفترنوسازی و تحول سازمانی شهرداری مشهد گفت: حلقه اصلی و کلیدی در حرکت به سمت شهرهوشمند، پیش‌بینی و تهیه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات با توجه به مقتضیات و نیازهای شهر مشهد است.
   هوشمندسازی همه‌جانبه، نیازمند زیرساخت‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی است

     

   مهندس هدی پیروی، مدیرکل دفترنوسازی و تحول سازمانی شهرداری مشهد ضمن تاکید بر ضرورت حرکت مشهد در مسیر هوشمندسازی، خاطرنشان کرد: کلان‌شهر مشهد به عنوان بزرگ‌ترین شهر مذهبی ایران با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر، سالیانه میزبان میلیون‌ها نفر زائر نیز می‌باشد. مشهد به عنوان کانون اصلی جذب جمعیت در شرق کشور و همچینین نقش فراملی آن، از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای در سطح ملی و بین‌المللی برخوردار است. ورود تعداد زیاد مهاجران از شهرها و روستاهای اطراف که به صورت آونگی و روزانه به مشهد وارد می‌شوند در کنار زائران ملی و بین‌المللی و تمرکز بالای جمعیت، باعث شده با وجود تمام امکانات و خدمات ارائه شده توسط دستگاه‌های خدماتی به ویژه شهرداری مشهد، این کلان‌شهر با مشکلات و مسائل گوناگونی اعم از آلودگی، ترافیک، شفاف نبودن فرآیندها، بوروکراسی اداری، نبود زیرساخت‌های مناسب فناوری اطلاعات و ارتباطات و موارد مشابه دیگری روبه‌رو باشد که قطعا نمی‌توان امید زیادی به حل این مشکلات با شیوه‌های برنامه‌ریزی تمرکزگرا داشت و نیاز به استفاده از دیدگاه‌ها و روش‌های نوین در این ارتباط محسوس می‌باشد.

   مدیرکل دفتر تحول سازمانی شهرداری مهم‌ترین ضرورت را در مسیر هوشمندسازی، توجه به همه ابعاد شامل اقتصاد هوشمند، پویایی و حملونقل هوشمند، محیط هوشمند، حاکمیت هوشمند، زندگی هوشمند و مردم هوشمند دانسته و اضافه کرد: در کنار اقدامات شهرداری‌ها، ضرورت همکاری و توجه همه بخش‌های دولتی و غیردولتی به موضوع حرکت به سمت هوشمند‌سازی می‌باشد و باید همه ارگان‌ها مسئولیت خود را پذیرفته و به سمت اجرایی شدن آن حرکت کنند.

   وی افزود: در همین ارتباط فعالیت‌های مختلفی مثل ارتقای زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش‌های مختلف شهر، به‌روز کردن فرآیندهای حوزه شهرسازی و رفع مشکلات فرآیندی آن، استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ارائه خدمات شهری، سامانه‌های پرداخت‌ الکترونیکی و هوشمند در حوزه حمل و نقل و تهیه «سند شهر هوشمند» برای این کلان‌شهر از مهم‌ترین اقدامات این حوزه می‌باشد. در مجموع می‌توان گفت کلان‌شهر مشهد در زمینه هوشمندسازی یکی از شهرهای پیشگام در سطح ملی به شمار می‌رود و سایر شهرها می‌توانند از تجربیات مشهد در این حوزه استفاده کنند.

   پیروی در خصوص هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند نیز تاکید کرد: در نمایشگاه ‌ای قبلی بیشتر به بعد حمل و نقل و محیط هوشمند توجه شده بود؛ در حالی که باید به همه ابعاد «شهر هوشمند»، به ویژه «مردم هوشمند» توجه نمود. غفلت و توجه کمتر به بعد «مردم هوشمند» باعث می‌شود شهروندان نتوانند از همه ظرفیت‌های ایجادشده در سایر ابعاد «شهر هوشمند» استفاده کنند و این امر نیاز به ارتقای آموزش‌های شهروندی، معرفی امکانات و زیرساخت‌های ایجاد شده در حوزه شهر هوشمند و آموزش استفاده از آن‌ها به شهروندان، ارتقای روحیه نوآوری و خلاقیت در بین شهروندان، توجه و ارتقای مشارکت واقعی شهروندان در تهیه و اجرای برنامه‌های مدیریت شهری دارد.

    

    

    

    

   تعداد بازدید: 95
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر