• چهارشنبه،31 شهریور 1400
 • ورود
 
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 87
   کد: 164698
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز:

   هوشمندسازی خلاء مدیریت شهری را پرمی‌کند

   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز گفت: یکی از مشکلاتی که ما در کلان‌شهرها با آن روبه‌رو هستیم، عدم وجود مدیریت واحد شهری است که هوشمندسازی این خلاء را پر می‌کند.
   هوشمندسازی خلاء مدیریت شهری را پرمی‌کند

   سعید حیدری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز در گفت و گو با ستاد خبری هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند گفت: بحث فناوری بحثی اجتناب‌ناپذیر است که تمام شهرهای پیشرفته دنیا به سمت آن رفته‌اند و هرچقدر در این مقوله زمان را از دست بدهیم از دنیا عقب خواهیم ماند.

   وی خاطرنشان کرد: آنچه تحت عنوان هوشمندسازی در شهرها رخ می‌دهد باید در کیفیت زندگی شهروندان اثر بگذارد و ما شاهد هوشمندسازی شهروندگرا باشیم.

   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات این کلان‌شهر در ادامه گفت: به جز مباحث کلانی مانند اقتصاد، محیط زیست و ترافیک که در بحث هوشمندسازی مدنظر قرار می‌گیرد، باید به بحث افزایش کیفیت زندگی شهروندان نیز توجه شود. شهروندان باید این تغییرات را در کیفیت زندگی خود احساس کنند و با افزایش تسهیلات در نهادها رغبت مردم به این مقوله افزایش یابد.

   حیدری افزود: متاسفانه بسیاری از مدیران و مردم این نظر را دارند که بحث هوشمندسازی فقط هزینه است؛ اما واقعیت این است که این مقوله تنها با یک هزینه اولیه، تبدیل به یک سرمایه‌گذاری کلان و بلندمدت می‌شود. در بحث فناوری و هوشمندسازی ما نه‌تنها شاهد بازگشت هزینه‌های اولیه خواهیم بود بلکه علاوه بر تاثیر در کیفیت زندگی مردم، سودهای مالی و ریالی هم برای شهروندان و هم برای نهاد خدمت‌رسان خواهیم داشت.

   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز در ادامه با اشاره به نداشتن تعریفی واحد از هوشمندسازی گفت: در حوزه هوشمندسازی شهرها، زمان را خیلی از دست داده‌ایم؛ چراکه یک تعریف واحد از این واژه نداشته‌ایم و هرکس از نگاه خود شهر هوشمند را تعریف کرده است.

   وی افزود: ما می‌توانیم از تعاریف جهانی که در حوزه هوشمندسازی وجود دارد یک تعریف واحد دریافت کنیم و با بومی سازی آن در هر شهر از آن بهره ببریم.

   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات کلان‌شهر شیراز خاطرنشان کرد: دغدغه شهرها مانند یکدیگر نیست. بهطور مثال شهری مانند تهران با مشکل آلودگی و ترافیک روبهرو است و در هوشمندسازی برای این شهر این موضوع اولویت دارد؛ ولی در شهر شیراز این موضوع اولویت نداشته و موضوعی مانند حفظ باغات از طریق هوشمندسازی اولویت دارد. همچنین شیراز نیازمند هوشمندسازی در بحث توریست‌پذیری است؛ زیرا علاوه بر توریست فرهنگی، توریست مذهبی نیز دارد و باید مسائل مربوط به آن‌ها از طریق هوشمندسازی مدیریت شود.

   حیدری در ارتباط با حضور استارتاپ‌ها در نمایشگاه شهرهوشمند مشهد گفت: وجود فعالانی در این زمینه‌ها در نمایشگاه ضروری است و به نظر می‌رسد در بحث هوشمندسازی ما به چند کمک اصلی نیاز داریم که یکی از آن‌ها استارتاپ‌ها هستند و علاوه بر آن‌ها حضور اساتید دانشگاه‌ها، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بومی دانش‌بنیان نیز ضروری است.

   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز در پایان خاطرنشان کرد: نمایشگاه‌ها و همایش‌ها با هزینه بالا و زحمت زیادی برگزار می‌شوند اما هیچ وقت ارزیابی از فواید و نتایج آن صورت نمی‌گیرد. خواهشی که از مسئولان نمایشگاه مشهد دارم این است که بعد از اختتامیه همه چیز را تمام شده ندانند و دستاوردهای این نمایشگاه در قالب یک خروجی در اختیار دیگر کلان‌شهرها قرار گیرد.

    

   تعداد بازدید: 87
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر