•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 55
   کد: 191495
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
   در راستای ارائه مطلوبتر خدمات به شهروندان و بهره گیری از تجارب طرفین صورت می گیرد

   امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی

   تفاهم‌نامه همکاری‌ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بین آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد امضا می‌شود.
   امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی

    به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، محسن غلامی مدیر مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی گفت: تفاهم‌نامه همکاری بین آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد با هدف به اشتراک‌گذاری و تبادل اطلاعات و خدمات الکترونیکی و انتقال تجارب استفاده از ظرفیت‌های مشترک در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای تسهیل امور زائرین و مجاورین در این نمایشگاه منعقد خواهد شد.

   وی افزود: تدوین این تفاهم‌نامه باتوجه به اشتراک مخاطبین آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد در حوزه‌هایی نظیر خدمات املاک و اراضی، خدمات به زائرین و مجاورین، خدمات فرهنگی و اجتماعی و ارتباط وسیع این دو کلان حوزه در فرآیندهای کاری و جغرافیای شهر مقدس مشهد پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و جمع‌بندی در دستور کار قرار گرفت که به زودی امضا می‌شود.

   غلامی بیان کرد: مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری مشهد به عنوان پیشران‌های توسعه خدمات الکترونیکی بین این دو مجموعه، مأموریت جدی در ایجاد تحول دیجیتال در فضای ارتباطی فعلی دارند.

   وی از اشتراک‌گذاری داده‌ها و خدمات الکترونیکی به عنوان یکی از محورهای اصلی این تفاهم‌نامه نام برد و افزود: در این مبحث بر روی یکپارچه‌سازی سرویس‌ها؛ چه در سامانه‌های نرم‌افزاری مانند سامانه خدمات شهری شهرداری مشهد و سامانه املاک و اراضی آستان قدس رضوی و چه سامانه‌های موبایلی، قرار است کار کنیم.

   غلامی به سامانه‌های آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد مانند رضوان و نقشه همراه مشهد اشاره کرد و گفت: یکپارچه‌سازی سامانه‌های موبایلی در حوزه املاک و اراضی و استفاده مشترک از داده‌های مرتبط با ترافیک شهری و پارکینگ‌ها در حوزه اختیارات طرفین، از جمله موضوعات همکاری در این محور تفاهم‌نامه است.

   وی ادامه داد: با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه در گام نخست به امید خدا تا قبل از پایان سال جاری شاهد بهره‌برداری از فاز نخست یکپارچه‌سازی فرآیندهای املاک و اراضی در آستان قدس رضوی و شهرداری خواهیم بود.

   غلامی اضافه کرد: این گام در راستای شیوه‌نامه اجرایی ارتباط سیستمی سامانه شهرسازی شهرداری مشهد و سامانه املاک و اراضی آستان قدس رضوی است که به همت معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی مدیریتی طراحی شده است و زمینه ارتباط سیستمی فرآیندهای سامانه شهرداری و معاونت املاک و اراضی را فراهم می‌کند.

   مدیر مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی گفت: در محور اشتراک‌گذاری داده‌ها و خدمات، بحث ترویج سرویس‌های مشترک نیز مطرح شده است. ما می‌توانیم به منظور تکریم ارباب رجوع و کاهش سفرهای درون‌شهری با هدف تسهیل ارائه خدمات به مخاطبان، مسیرهای ارائه خدمات را با مکانیزه و الکترونیکی کردن آنها کوتاه کنیم.

    

   غلامی از توسعه مشترک زیرساخت‌های هوش مصنوعی به عنوان یکی دیگر از محورهای تفاهم‌نامه مذکور نام برد و گفت: آستان قدس رضوی در تلاش است تا در زمینه‌های توسعه کاربردی هوش مصنوعی فعالیت‌های جدی انجام دهد.

   وی ادامه داد: موضوعاتی در حوزه هوش مصنوعی توسط آستان قدس رضوی شناسایی شده است که احتمال بسیار این موضوعات برای مدیران شهرداری نیز جذاب باشد یا به آن رسیده باشند. از آنجایی که بحث هوش مصنوعی نیاز به انتقال دانش دارد و هزینه‌بر است، امیدواریم با همکاری یکدیگر بتوانیم پروژه تعریف کنیم.

   مدیر مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی مبحث انتقال تجارب و مستندات را از جمله محورهای این تفاهم‌نامه همکاری دانست و گفت: انتقال تجارب طرفین در خصوص توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات در حوزه کسب و کارهای مشابه مانند معیارهای قیمت‌گذاری مشابه، از جمله موضوعات در این مبحث است.

   وی به سابقه طولانی شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی در حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: ما به دنبال آن هستیم تا نظام مدیریتی فناوری اطلاعات مبتنی بر استانداردها در مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی راه‌اندازی شود. بی‌شک این امر برای شهرداری هم موضوعیت دارد و می‌توان در قالب تعریف پروژه‌های مشترک در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد.

   غلامی گفت: استفاده از تجارب طرفین در زمینه برون‌سپاری خدمات فناوری اطلاعات و استفاده از تجارب طرفین در مدیریت بحران در حوزه فناوری اطلاعات، از دیگر موضوعات در مبحث انتقال تجارب و مستندات این تفاهم‌نامه است.

   وی ادامه داد: مبحث پایانی تفاهم‌نامه نیز استفاده از ظرفیت‌های مشترک طرفین مانند استفاده از بسترهای ارتباطی شبکه طرفین، استفاده از فضای فیزیکی دیتاسنتر طرفین و استفاده از ظرفیت خادمیاران در جهت ارتقای خدمات الکترونیک شهری به زائرین است.

   غلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه موضوعاتی متنوعی در تفاهم‌نامه ذکر شده است، نیاز به شکل‌گیری چند کارگروه تخصصی داریم تا هر کارگروه در زمینه تخصصی خود اجرای مفاد پیش‌بینی‌شده در این تفاهم‌نامه را تشریح کند. بدین‌ترتیب با مصوب شدن این مفاد می‌توانیم بر روی این مسائل کار کنیم.

   وی با بیان اینکه مدت این تفاهم‌نامه پنج سال خواهد بود، افزود: همچنین این تفاهم‌نامه دارای پیوستی با عنوان «شیوه‌نامه اجرای ارتباط سیستمی سامانه شهرسازی شهرداری مشهد و سامانه املاک و اراضی آستان قدس رضوی» است. این شیوه‌نامه می‌تواند فرآیند انتقال و تجدید اجاره را بین آستان قدس رضوی و شهرداری این شهر مقدس یکپارچه کند.

   تعداد بازدید: 55
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر